Str. główna Historia Albumy Piosenki Linki
 
 
Ciekawostki
   

Historia


W 1987 roku Papryczki wyda ły "The Uplift Mofo Party Plan". Był to ich pierwszy krążek, który pojawił się na listach sprzedaży, toteż zespół nie zasypywał gruszek w popiole i już rok później wydał pięcioutworową EP-kę "The Abbey Road". Początek kariery na dobre przerwała jednak tragedia, 25 czerwca 1985 roku Slovak zmarł z przedawkowania heroiny.

Irons opuścił wtedy szeregi grupy, jednak Kiedis (który sam walczył z uzależnieniem od narkotyków) oraz Flea postanowili się nie poddawać. Zaprosili do współpracy byłego perkusistę Parliament - Blackbird McKnighta oraz znanego z Dead Kennedys perkusistę D.H. Peligro. Panowie nie sprawdzili się najlepiej i zostali zastąpieni przez Johna Frusciante (gitara) i Chada Smitha (perkusja). Ich pierwszym wspólnym albumem był "Mother's Milk" (1989). Pochodzący z niego cover hitu Steviego Wondera "Higher Ground" był sporym hitem i w 1990 roku płyta pokryła się Złotem.

W tej sytuacji kolejny krążek musiał być przełomowy. Zespół zaszył się w studiu z producentem Rickem Rubinem i nagrał "Blood Sugar Sex Magik". Album, który ukazał się we wrześniu 1991 roku, odniósł ogromny sukces. W samych Stanach Zjednoczonych znalazł ponad 7 milionów nabywców i przyniósł takie hity, jak: "Give It Away" i "Under the Bridge".

 
Anthony Kiedis, podpisał umowę z wyd. Hyperion na pisanie autobiogra -fii, zatytułowanej "Scar Tissue".
 
Gitarzysta Dave Navarro był mężem Carmen Elektry.
 
Grupa została wygwizdana przez fanów w Wielkiej Brytanii. Ponieważ wokalista Anthony Kiedis wyłączył z sieci kabel.